Hog Deer ballot for 2018 season

BLOND BAY HOG DEER ADVISORY GROUP

Each year, the Blond Bay Hog Deer Advisory Group conducts a ballot to select hunters to hunt for free-ranging Hog Deer on Blond Bay State Game Reserve or on sections of the Boole Poole Peninsula.  

For the second year Snake Island, off Port Welshpool, will also be available to hunters drawn from the Hog Deer ballot. Note that everyone who enters the ballot automatically goes into the draw for all three locations: Blond Bay, Boole Poole and Snake Island.

Applications for the ballot to hunt Hog Deer in 2018 is now closed.

About the Ballot

Entry fee to the ballot is $15.00 AUD 

All deer are free ranging 

The hunt will be on one of three reserves managed by Parks Victoria near Bairnsdale and Port Welshpool Victoria, Australia. Blond Bay State Game Reserve and Boole Poole are near Bairnsdale, while Snake Island is off Port Welshpool.

Surveys will be carried out in the balloted areas to set the 2018 harvest. 

The number of people hunting during each balloted period between February 2018 and June 2018 will be limited.

Some of the locations, like Boole Poole and specifically Snake Island, are remote and will require a high degree of self-sufficiency during the balloted hunting period (up to 5 days). Organising access via boat can also be organised with other hunters in your hunting period. 

Hunters should be aware of these requirements and their personal limitations before accepting a hunt. Please read this fact sheet before deciding to enter the ballot. It will provide you with information on what to expect and help you decide whether you are suited to the remote hunting conditions at Snake Island and Boole Poole.

Conditions

Only one application is allowed per hunter.

The Blond Bay Hog Deer Advisory Group reserves the right to specify the sex and number of deer to be harvested by successful hunters in the Ballot.

Camping is only permitted at a specified site within the hunting area.

Balloted hunters must hunt their allocated period; another period will not be made available on request.

Hunts are non-transferable.

You do not need to be a Victorian or have a Victorian Game Licence to enter the ballot. However, if you are successfully drawn, you will need to obtain a Victorian Game Licence before you hunt.
If a junior is successfully drawn, they will need to be accompanied by an appropriately licensed adult/guardian.  The adult/guardian is there to supervise the junior, but can not participate in the hunt.

Please note that contact details of successful hunters will be passed on to the East Gippsland Branch of ADA to enable an invitation to be sent out for a hunter education weekend prior to the balloted hunt. Your contact details will also be given to other hunters in your hunting period for safety and liaison purposes.

Ballot draw

The ballot was drawn on 14 December 2017 at the Christmas meeting of the East Gippsland Branch of the Australian Deer Association in Bairnsdale, Victoria. 

Ballot results

Successful hunters will receive a letter in the mail advising them of their ballot date and period. 

Some of the locations, like Boole Poole and specifically Snake Island, are remote and will require a high degree of self-sufficiency during the balloted hunting period (up to 5 days). Organising access via boat can also be organised with other hunters in your hunting period. 

Hunters should be aware of these requirements and their personal limitations before accepting a hunt. Please read this fact sheet before deciding to formally accept the ballot position.

If you decide not to take your ballot position it will go to the next person on the emergency list.

Snake Island Period 1    12th February - 16th February



Zac

McKenzie

Keiraville

NSW

Matthew

Wright

Ringwood

VIC

Laurence

Martin

Loch Sport

VIC

Robyn

Beath

Moe

VIC

Nathan

Rohde

Traralgon South

VIC

Scott

McLaren

Wodonga

VIC

Remington

McKane

Pakenham

VIC

Wayne

Hogan

Kiama Downs

NSW





Snake Island Period 2     26th February - 2nd March



Damien

Purton

Wynyard

TAS

Richard

Bichel

Chipping Norton

NSW

Chris

Maroney

Kalimna

VIC

Rodney

Croft

Bairnsdale

VIC

Edward

Thompson

Glen Iris

VIC

Stephen

Wall

Quaama

NSW

Layne

Winning

Nunawading

VIC

Jonathan

McGee

St Marys

TAS

Snake Island Period 3    19th March  - 23rd March



Geoff

Berry Jnr

Bagdad

TAS

Alan

Walsh

Gold Coast Mail Centre

QLD

Rhys

James

Hampton East

VIC

Damien

Murray

Yarra Glen

VIC

Kevin

Alexander

Ringwood

VIC

Peter

Johannesen

Somerville

VIC

Dwayne

Woolley

Glenorchy

TAS

Andrew

Joyce

Narre Warren

VIC

Snake Island Period 4    16th April  - 20th April



Vanessa

Findlay

Jerrabomberra

NSW

Trent

Leen

Wallington

VIC

Keith

Dowson

Mt Gambier

SA

James

Harding

Ascot Vale

VIC

Jason

Kleinitz

Long Gully

VIC

Peter

Williams

Brighton

TAS

Trevor

Carstein

Sale

VIC

Jack

Blake

Lake Bolac

VIC

Snake Island Period 5     30th April  - 4th May



Diane

Byrne

Molyullah

VIC

Darryl

Bastin

Tyers

VIC

Dean

Granger

Officer South

VIC

Greg

Barrington

Mount Gambier West

SA

Stuart

Doupe

Mernda

VIC

Todd

Francis

Brighton

TAS

Ryan

Nicoll

Fish Creek

VIC

Ryan

Smith

Wodonga

VIC

Snake Island Period 6     14th May - 18th May



Peter

Bourke

Metung

VIC

Nathan

Whitling

Euroa

VIC

Nathan

How

Kingston

TAS

Paul

Gray

Mount Martha

VIC

Stephen

Bessell

Rochester

VIC

Benjamin

Drew

Wendouree

VIC

Ryan

Tempest

Cranbourne South

VIC

Susan

Tennant

Seymour

VIC

 Snake Island Period 7    28th May  - 1st June



Benjamin

Challen

Mansfield

VIC

Rehmat

Mohammed

Hallam

VIC

Jasmine

Rosser

Whyalla

SA

William

McDonald

Koo Wee Rup

VIC

Murray

James

Strathfeildsaye

VIC

Matthew

Johnson

Christies Beach

SA

Jason

Flesch

Yarramundi

NSW

Stephen

Kakavas

Melbourne

VIC

Blond Bay Period 1     26th February - 2nd March



Greg

Savchuk

Bruthen

VIC

Mark

Risteski

South Morang

VIC

Dean

McIvor

Albury

NSW

James

Nation-Ingle

Mount Evelyn

VIC

Blond Bay Period 2     19th March  - 23rd March



Chad

Kearsley

Bacchus Marsh

VIC

Ron

Cook

Beechworth

VIC

Steve

McGlade

East Malvern

VIC

Jake

Nicholson

Mount Gambier

SA

Blond Bay Period 3    16th April  - 20th April



Andrew

Vascotto

Kurunjang

VIC

Andrew

Winbanks

Mulgrave

VIC

Rob

Triffitt

Berriedale

TAS

Rodney

Davis

Balmoral

VIC

Blond Bay Period 4     30th April  - 4th May



Leonard

Thompson

Lara

VIC

Ben

Atherton

Ryanston

VIC

James

Angel

Muswellbrook

NSW

Barry

Jones

Beechworth

VIC

Boole Poole Period 1     26th February - 2nd March



David

Barretto

Rowville

VIC

Jarrod

Brearley

Yarraville

VIC

Robert

Dickenson

Waaia

VIC

Steven

Krybolder

Ecklin South

VIC

Boole Poole Period 2     19th March  - 23rd March



Rebecca

Hawkins

Orange

NSW

Mark

Bakes

Medowie

NSW

Adam

Campbell

North Warrandyte

VIC

Chris

Hervert

Gordon

ACT

Boole Poole Period 3    16th April  - 20th April



Daniel

Hawkins

Orange

NSW

Joel

Murray

Berwick

VIC

Brendan

Rose

Albion Park

NSW

Anthony

Oliver

Glen Huntly

VIC

EMERGENCIES SNAKE ISLAND



Josh

Finnemore

Wahgunyah

VIC

Josh

Iredell

Horsham

VIC

Marcus

Lovell

Winton

VIC

Elysha

Tennant

Seymour

VIC

Bev

Strecker

Clifton Creek

VIC

Cam

Purdie

Yarra Junction

VIC

Michael

Sharp

Mount Evelyn

VIC

Col

Brumley

Ringwood

VIC

Elizabeth

McCormick

Riddells Creek

VIC

Dean

Marchetti

Selby

VIC

Rod

Cumming

Briagolong

VIC

Peter

Thompson

Eugowra

NSW

John

Griffin

Eskdale

VIC

Hayley

Hamilton

Mt Taylor

VIC

Justice

Charter

Gatton

QLD

Elissa

Rosemond

Emu Park

QLD

Trevor

Simpson

Kew East

VIC

Malcolm

Buckley

Queanbeyan

NSW

Albury

Ryan

Koondrook

VIC

Sean

Mather

Ballarat North

VIC

Luke

Hodges

Woy Woy

NSW

Antoni

Marotta

Hoppers Crossing

VIC

Gail

Beer

Korumburra

VIC

Matthew

Boulton

Bonbeach

VIC

Sally

Stafferton

Tarwin Lower

VIC

EMERGENCIES BLOND BAY & BOOLE POOLE



Simon

McPherson

Kewdale

WA

James

Redmond

Bendigo

VIC

Jarrod

Wilson

Kyabram

VIC

Bob

Spain

Clive Hawks Bay

New Zealand

Peter

Atkinson

Paynesville

VIC

Samuel

Newling

Scone

NSW

Megan

Findlay

Jerrabomberra

NSW

Leigh

Logan

Glenfield Park

NSW

Michael

Stolberg

Gympie

QLD

Peter

Jorgensen

Nathalia

VIC

Eyrl

Boulton

Bega

NSW

Darren

Osmand

Sale

VIC

Laurie

Appleby

Beulah

TAS

Simon

Nash

Port Campbell

VIC

Brianna

DeValentin

Albury

NSW

Mariska

Cummaudo

Mirboo North

VIC

Ozan

Dogan

Aberfeldie

VIC

Mark

Richards

Victoria Point

QLD

John

Handley

Buninyong

VIC

Tony

O'Sullivan

East Keilor

VIC